Jdi na obsah Jdi na menu
 


Životopis-ORION

27. 1. 2007

Hudba je něco co ovlivňuje lidské myšlení.Pokudbudete poslouchat pochmurnou hudbu po chvíli se wám dostawí také pochmurná nálada...Hudba má vliv na spocity a nálady a někdy vám pomáhá dostst se třeba z depky nebo tak...Má neuwěřitelné účinky....Je to lék.Já osobně hudbu miluju....(HIP--HOP).....Hudba se dělí na spostu žánrů.Uvedu  zde příklady.....

Hip-Hop..

Hiphopovou kulturu vytvořili mladíci ve velkých městech v 70.letech.Bojiště sestávalo z kusu kartonu rozloženého na zemi a přenosného kazeťáku s hlasitými hiphopovými rytmy.B-BOYING,BREAK DANCE a HIP HOP se staly výrazovými prostředky a hlavně místem,kde mohl být člověk slyšet.Existovalo pouze jedno pravidlo,a tím bylo vyjádřit svůj vlastní jedinečný styl.Tanečníci se naučili zacházet se svým tělem a provádět úžasné figury,kterým by nikdo neuvěřil,dokud je neviděl na vlastní oči.Tyto charakteristické styly se vyvíjely,šířily a vytvořily celosvětovou hiphopovou kulturu.Dnes HIP HOP ovlivňuje životní styl-hudbu,sport,automobily,módu a dokonce i vzhled těla.Už nejsou k vidění jenom štíhlá baletní těla tanečníků.Nyní lze spatřit i oslavu posilovaných křivek a síly.HIP HOP je obdivem k ,,jedinečnému'',a právě díky tomu se každý cítí jako originální rocková hvězda.

Součástí HIP HOPU je RAPPING(MCing) a DJing(MIXING A SCRATCHING).Dále BREAKDANCE a GRAFFITI tyto 4 prvky tvoří HIP HOP,potom ještě BEATBOX.Počáteční kulturní hnutí vzniklo (většina zakladatelů byli Afroameričani) v NY v roce 1970.Dalo by se říct že RAPEŘI mají písničky jako ,,položivotopisy",příběhy často beletrické formy.V HIP HOPU jsou 2 hlavní historické éry.-OLD SCHOOL HIP HOP ERA(1970 do 1985),která už byla zpočátku HIP HOPU a THE GOLDEN AGE OF HIP HOP(1985 do 1993),která je opevněna zvuky východního a západního pobřeží.

RAP

Rap, neboli mluvené slovo v rytmu muziky, je součástí Hip hop stylu, v hudební sféře poslední dobou velice populární směr, který se začíná čím dál více objevovat a začleňovat do hudební tvorby.

Rap jako takový se poprvé objevil v Americe. V době, kdy byl „vynalezen“ (80. léta) byli Afroameričané (jeho tvůrci) utlačováni tehdejší vládou a žili v ghetech. Zákaz vypouštění jakékoliv psané kritiky na rasistickou vládu byl velice zásadním pro tento hudební styl. Afroameričané si řekli: „ Když se nemužeme vyjádřit písemně a naše názory nám lidi neberou, prorvem si cestu, světem, muzikou, kterou už nikdo nedokáže zakázat“.

Zhruba podobný příběh (na stejném principu) má capoera - bojové umění. Otroci se nemohli učit bojové umění, tak se učili „tanec“ ale když ten tance použili jako bojové umění, tak otrokáři prakticky neměli šanci.

PUNK

Punkeři
Punkeři

Punk [pank] je hudební a životní styl.

Anglicky toto slovo znamená nesmysl, výtržník. Toto označení se používalo pro nekvalitní hudbu. Punk jako hnutí vznikal postupně, přesto za jeho vznik bývá zpravidla označován rok 1976. Především v Anglii tento styl nebyl chápán pouze jako hudební záležitost, ale i jako věc životního stylu. Punkeři se pak programově stavěli proti společnosti a propagovali protikladný životní styl, kdy kritizovali především přetvářku a „honbu za penězi“. Tento životní styl během krátké doby vedl k určité pasivitě a s hnutím se často šířily drogy. Stěžejním heslem punku je No Future! - žádná budoucnost. Toto heslo lze za určitých okolností považovat za zlidovělou verzi teorie bodu Omega, se kterou ve 20. století přišel jezuitský teolog Teillhard de Chardin. Ze strany vyznavačů punku se lze často setkat s tvrzením, že základem punku je provokace.

TECHNO

Techno (nebo také elektronická hudba) je hudební styl, který vznikl v 80. letech a plně se rozvinul v 90. letech 20. století. Většinou má ostrý vyhraněný rytmus a rychlé tempo (to není podmínkou) a mohou v něm být použity různé elektronicky generované zvuky a tóny, které mohou působit hypnoticky. Jeho podstatou je opakování určité hudební jednotky, což vytváří pocit určitého napětí a dokonce může v posluchači vyvolat jistý druh extatického tranzu. Techno má mnoho podžánrů, např. House Music, trance, rave, jungle, tekno, electro, apod. Setkat se také můžeme i se styly, které jsou elektronickými deriváty instrumentální hudby (např. acid jazz apod.)

Techno vychází z elektronické avantgardní hudby 70. let, zejména z tvorby skupin jako jsou Kraftwerk, Tangerine Dream nebo Cabaret Voltaire.

Za zakladatele tohoto hudebního stylu bývají nejčastěji označováni detroitští DJs Derreck May, Juan Atkins nebo Joey Beltram, kteří v polovině 80. let začali v detroitských disco klubech hrát rytmickou, čistě elektronickou hudbu s tím, že pomocí dvou gramofonů a mixážního pultu spojovali (mixovali) a prolínali jednotlivé skladby mezi sebou , čímž vznikal nepřetržitý ucelený proud (mix nebo také set) techno hudby, to má svá jistá pravidla (stejné tempo, nálada skladby,...)

JUNGLE

Jungle je hudební styl obvykle považovaný za zaměnitelný s Drum'n'Bass. Mezi těmito styly nejsou významnější rozdíly. Často je pojem jungle spojován se staršími materiály z první poloviny 90. let, drum 'n' bass je v podstatě pokračovatel junglu, čerpající z jeho populárnosti, s novějšími hudebními prvky. Pro některé je jungle jen zkratkou pro ragga jungle, specifický podžánr rozsáhlého významu Drum'n'Bass. V USA začíná být populární termín „Jungle Drum and Bass“ (JDB), který ale zatím není obecně rozšířen.

 ROCK &'N'ROLL

Rock je souhrnný pojem pro mnoho hudebních žánrů s kořeny v 50. letech minulého století, které se vyvinuly z Rock and rollu. Často se používá i jako zkratka pro Rock and roll. Jako nástroje se nejčastěji používají kytara, baskytara a bicí, ale mohou se objevit i varhany, piáno nebo Syntezátor.

Rock and roll vyšel z černošského rhythm and blues a bělošského country and western a rocková hudba vychází z těchto kořenů - ale v průběhu svého vývoje byla ovlivněna i jazzem, vážnou neboli klasickou hudbou, minimalismem, folkem, populární hudbou, elektronickou taneční hudbou i vlivy celé řady subkulturně-hudebních žánrů, jako je punk či metal.

Rock je výrazný směr populární hudby a byl jednou z hlavních součástí popkultury konce 20. století. Typické rysy rockové hudby jsou především zpěv, použití elektrických kytar a výrazný rytmus (používají se bicí). Rocková hudba může obsahovat i jakékoliv ostatní hudební nástroje, pokud je jejich zvuk elektronicky zesílen a často i elektronicky modifikován. Na druhou stranu, většina čistě elektronických zvuků, které se v rockové hudbě používají, je tradičně analogového původu. Rockové kapely projevovaly už zhruba od 60. let 20. století největší hudební eklekticismus ze všech hudebních směrů, a vždycky se našli muzikanti, kteří prakticky jakákoliv pevná a neporušitelná pravidla tohoto žánru dokázali porušit.

Rockovou hudbu mohou interpretovat jakýmkoliv způsobem sdružení muzikanti, ale základní tvůrčí jednotkou tohoto žánru je obvykle rocková kapela, která do této hudby vnáší prvky soustavné kolektivní činnosti, včetně kolektivní autorské činnosti. Výrazné skladatelské a muzikantské osobnosti vnímané zcela odděleně od svých doprovodných kapel nebo profesionálních muzikantů interpretujících jejich tvorbu se v tomto žánru vyskytují méně často, než u jiných uměleckých forem, i když i toto pravidlo samozřejmě jednotlivé osobnosti dokázaly porušit.

Neoddělitelně je s rockovou hudbou spojen také fenomén vícestopého studiového nahrávání a následné míchání nahrávky a také hlasitá živá produkce, která je mimo rámec možností nezesílených akustických nástrojů.

Heavy Metal

Heavy metal je hudební rockový styl, který se začal formovat již na přelomu 60. a 70. let 20. století, nicméně v podobě, jaké ho známe dnes, se objevil až v 80. letech jako takzvaná Nová vlna britského heavy metalu. Je charakteristický rychlým a agresivním rytmem a používáním elektrických kytar. Začátky heavy metalu žánrově vycházejí z křížení blues a rocku. Přímého předchůdce lze hledat v hard rocku, a sice ve skupinách jako Black Sabbath, Blue Öyster Cult či Deep Purple a Led Zeppelin.

JAZZ

Nejznámější a nejvíce milovaný jazzový muzikant Louis Armstrong.
Nejznámější a nejvíce milovaný jazzový muzikant Louis Armstrong.

Jazz je proud hudby, který vznikl koncem 19. století v New Orleans. Jedná se o první styl tzv. popové hudby, která se začala vydělovat koncem 19. a začátkem 20. z klasické hudby jako směr určený k zábavě a tanci. Jazz vychází z černošských worksongů, gospelů a spirituálů, hlavně však z blues.

Původ názvu není zcela jasný, avšak pravděpodobně se jedná o zkomolenou zkratku jas(mine) v narážce na jasmínový parfém populární v New Orleans v této době. První jazzové skupiny používaly ve svém názvu pravopis jass. Od vzniku jazzu se vyvinuly různé jazzové styly. Jazzová hudba je dnes tak široký pojem, že najít nějaký společný prvek je těžké. Jazz nejčastěji poznáte podle specifického rytmického cítění (zdůraznění druhé a čtvrté doby), částečně disharmonického notového sledu, opakující se melodie a frází s možností improvizace.

BLUES

Blues je hudební styl, který vznikl v afro-americké otrocké komunitě v 19. století v USA. Blues je světská hudba, vycházející z náboženských gospelů a spirituálů a je velmi výrazně ovlivněno africkou hudbou původních národů. Na rozdíl od spirituálů byl v původním blues kladen hlavní důraz na sólový zpěv. Časté bylo používání modelu zvolání-odpověď. Sólový hlas byl později doprovázen hudebním nástrojem, velmi často kytarou.

Slovo blues v angličtině vyjadřuje depresivní, smutný stav, což charakterizuje i mnoho bluesových skladeb. Často se však objevují i skladby s veselým, žertovným či sexuálním obsahem.

Blues dalo přímý základ jazzu, ragtimu, rock and rollu, rocku a dalším stylům západoevropské populární hudby a ovlivnilo i mnoho skladatelů vážné hudby.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář